ارت الکترونیکی جایگزین چاه ارت

معرفی

شرکت مهندسی کنزا صنعت الموت با بهره‏ گیری  از پژوهشگران و متخصصین توانمند و جوان در سال 1392  پایه‏ گذاری گردید. عمده فعالیت‏های این شرکت در زمینه ارائه راهکارهایی در حفاظت و پیشگیری از بروز مشکلات در شبکه‏ های جریان ضعیف و تجهیزات وابسته به آن می ‏باشد.هدف شرکت کنزا صنعت الموت، دستیابی به اندیشه‏ های نو و خلاقیت در این صنعت می‏ باشد و در این مسیر با بهره‏ گیری از دانش و نوآوری سعی در رفع بسیاری از مشکلاتی را  دارد که به‌ صورت پنهان باعث تحمیل هزینه‏ های هنگفت بر صاحبان این‌گونه صنایع و به‌موازات آن شرکت‏های فعال در خدمات پشتیبانی این صنعت می ‏شود.

همچنین شرکت یکتانام صنعت ایرانیان بعنوان زیرمجموعه شرکت کنزا صنعت وظیفه  انجام پروژه های تحقیقاتی شرکت کنزا صنعت را بر عهده دارد

مقدمه

وابستگی زندگی امروزی بشر به تجهیزات حساس و گران‌قیمت الکتریکی، الکترونیکی و مخابراتی، همواره رو به افزایش است. شبکه‏ های IT  و مخابراتی، تجهیزات بیمارستانی، تجهیزات ابزار دقیق و آزمایشگاهی، سرورهای حساس بانکی، خودپردازها، ربات‏ها، ماشین های چاپ، دستگاه های CNC و بسیاری نمونه‏ های دیگر، مثال‏ هایی از تجهیزاتی می‏ باشد که عملکرد صحیح و بدون وقفه و در بسیاری موارد 724 آن‌ها در زندگی امروزی، ضروری است.

یکی از راهکارهای حفاظت ازاین‌گونه تجهیزات حساس، محافظت آن‌ها از طریق ارتینگ دقیق و مورداطمینان می‏ باشد. در حال حاضر زمین به‌عنوان نقطه صفر به‌خوبی این کار را انجام می ‏دهد. از طرفی زمین خود در بسیاری مواقع منبع ولتاژهای ناخواسته و جریان‏ های سرگردان می‏ باشد. مثال ساده آن بروز صاعقه در فاصله دورتر و تأثیرات منفی آن بر چاه ارت محلی می‏ باشد. حال درصورتی‌که این چاه محلی متصل به شبکه جریان ضعیف باشد باعث خلل در کار تجهیزات مربوطه، خرابی بیشتر از حد استاندارد و عمر کوتاه تجهیزات می‏ گردد. امروزه اهداف ارتینگ گسترش پیداکرده  و حفظ سلامت و ایمنی افراد و حفظ سلامت تجهیزات دیگر نمی‏ تواند هدف باشد بلکه  پیش‌فرض هر سیستم ارتینگ می‏ باشد.

در دنیای امروز که با سرعت بالایی در حال پیشرفت است، اهداف ارتینگ تجهیزات جریان ضعیف را می‏توان به موارد ذیل اطلاق نمود:

  • جلوگیری از آسیب‌دیدگی در قطعات بکار رفته در تجهیزات.

  • ایجاد بالاترین ایمنی در حفظ ایزوله تجهیزات.

         *ایزوله قطعات بکار رفته در تجهیزات درواقع مانند پوست انسان عمل می‏ نماید و در صورت   بروز کوچک‌ترین آسیب، می‏تواند کارکرد کل سیستم را تحت تأثیر قرار دهد.

  • بالا بردن عمر مفید تجهیزات.

  • بالا بردن دقت و سرعت عملکرد.

  • کاهش تأثیرات الکترومغناطیس.

  • جلوگیری از حلقه‏ های زمین.

امکان ایجاد تمامی این موارد در صورت مجهز بودن تجهیزات به  سیستم ارت الکترونیکی محقق خواهد شد. طراحی این دستگاه حاصل هفت سال تلاش شبانه‏ روزی  متخصصین شرکت کنزا صنعت الموت بوده و برای اولین بار در جهان ثبت اختراع و ارائه گردیده است.